Blog / Dünyada En Çok Yaptırılan 14 Estetik Ameliyat

Dünyada En Çok Yaptırılan 14 Estetik Ameliyat

Uluslararası Estetik Plastik Cerrahi Derneği, yaptığı son çalışmayla şu an dünyada en popüler olan estetik operasyon çeşitlerini belirledi. Dünyada en çok estetik cerrahi doktoru olan dokuzuncu ülke olan Türkiye'de de sıralama benzer olsa da ufak farklılıklar yok değil. Örneğin dünyada ikinci sırada yer alan yağ aldırma ülkemizde en çok yaptırılan operasyon.

1. Göz kapağı ve çevresi estetiği

Üst ve alt göz kapaklarından torbalanmış yağların, gevşemiş ve buruşmuş derinin fazlasının alınması, göz kapaklarındaki kırışıklıkların giderilmesi işlemdir.

2. Liposuction (Yağ alma)
Genellikle normal veya normalin biraz üstünde kilosu olan ancak bölgesel yağ depolamış vücudun herhangi bir bölgesindeki fazlalık yağların cerrahi olarak vakumla alınarak uzaklaştırılması işlemidir.

3. Meme büyütme ameliyatı

Daha dolgun görünümlü göğüslere sahip olmak ya da doğum veya kilo kaybı ardından göğüs boyutunda oluşan küçülmeyi düzeltmek amacı ile meme protezi kullanılarak yapılan işlemdir.

4. Dolgu, yüze yağ enjeksiyonu

Özellikle çok zayıf kişilerde yüzün rahatsız edici kemikli görünümünü yumuşatmak için kişinin kendi vücudundan alınan yağ dokusunun yüz bölgesine enjekte edilmesi işlemidir.

5. Burun estetiği

Gerek görünüm gerekse solunum sorunları nedeniyle burun iskeleti ve yumuşak dokularının yeniden şekillenerek yüze göre uyumlu ve orantılı bir hale getirilmesi işlemidir.

6. Karın germe ameliyatı

Çeşitli sebeplerden deride sarkma yaşayan kişilerin vücudunda bulunan fazla yağların alınması veya karında oluşan çatlak derinin çıkartılması işlemidir.

7. Meme dikleştirme

Yaşlanma, yer çekimi, kilo kaybı, ağır bir diyet programı, hamilelik ve emzirme gibi etkenlerle estetiğini, sıkılığını ve dinamik şeklini kaybetmiş memelere uygulanan bir işlemdir.

8. Yüz gerdirme

Yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan yanakların sarkması, burun kenarlarından ağız köşesine uzanan çizgilerin derinleşmesi, göz altında derinleşen oluklar ve alt çene kenarı ve boyun bölgesi sarkmasının giderilme işlemidir.

9. Meme küçültme
Büyük göğüslerin neden olduğu sırt ve boyunda kas gerilmeleri, baş ağrısı, omuz ağrısı, pozisyonel değişiklikler, göğüs ağrısı, kişisel hijyen problemleri gibi sebeplerden dolayı yapılan küçültme işlemidir.

10. Kulak estetiği
Kulaklarındaki orantısızlıktan şikayetçi kişilerde kulağın dışa dönük olan açısının değiştirilerek doğal görünümlü bir hale getirilmesi işlemidir.

11. Kalça büyütme ameliyatı
Sporla ya da diyetle bile zor şekil değiştiren bir bölge olan kalça bölgelerinde genişleme, yükselme ve şekillenme isteyen kişilere implant yerleştirilerek yapılan işlemdir.

12. Yüz kemikleri estetiği

Yüz yapısından memnun olmayan kişilerin yaptırdığı özellikle çene ve elmacık kemiklerinde yapılan operasyonlarla yüz profil oranlarının düzeltilmesi işlemidir.

13. Saç ektirme

Hem erkeklerde hem de kadınlarda uygulanabilen ve lokal anestezi altında yapılan kelliğe kesin ve kalıcı çözüm sunan cerrahi bir işlemdir.

14. Kol germe ameliyatı

Ailevi yatkınlık, yaşlanma, kilo alıp-verme, güneşe maruz kalma, yer çekimi gibi etkenlerin kolun üst tarafında arka ve iç kısımlarda neden olduğu sarkıklığın giderilme işlemidir.