Hizmetlerimiz / Cilt Hastalıkları Tedavisi

Akne Tedavisi

Sivilce adıyla bildiğimiz akne günümüzde en sık rastlanan cilt problemidir. Erişkinlerin % 85 de hayatlarının bir döneminde ortaya çıkmakta ve geçip iyileşmekte kalan % 15 inde ise tedavisi zor ve ileri derecelere varan ciddi boyutlarda sıkıntılara ulaşan bir hal alırlar. Kadın ve erkekler de eşit oranda görülmektedir.
Ergenlik yaşlarında kızlarda daha erken ortaya çıkmaktadır. Kızlarda 17-18 yaşlarında erkeklerde ise 18-19 yaşlarında ortaya çıkar ve 21-23 yaşlarına doğru iyileşmeye başlar. Bazen 40 lı yaşlara kadar uzayabilir.

Akne nedir?

Derimizde bulunan ve yağ salgılayan bezlerin bir hastalığıdır. Normal olarak salgılanan bu yağ deri üzerine çıkar ve atılır. Yağ bezlerinin salgı kontrolü cinsiyet hormonlarının etkisindedir. Bu nedenle ergenlik döneminde yağ salgısı miktarı daha da artmıştır. Yağ kesesinin ağzını oluşturan kanal salgılanan yağın yoğunlaşması sonucu oluşan bir tıkaç ile tıkanır. Aknenin oluşumundaki temel neden bu tıkanmadır. Deride bulunan bakteriler bu kanaldan içeri sızarak yağ bezlerinin iltihaplanmasına ve sonuçta akneye yol açar.

Genel görüntü nasıldır?

Ağzı siyah veya koyu kahverengi tıkaç ile tıkalı içleri iltihaplı yağ ile dolu şişlikler şeklinde veya sertlik hissedilen kistler ve nodüller şeklindedir. Bu kistler iyileşirken ciltte yara izin (skar) bırakırlar. Yara izlerinin oluşmasını önlemek akne tedavisinin en önemli amacıdır. Çünkü bu izleri tedavi etmek oldukça zor ve zahmetlidir. Ciltte yağ bezlerini en yoğun olarak bulunduğu bölgelerde en sık görülür. Yüzde sırtta ve göğüs bölgelerinde de oluşur.
Akne neden tedavi edilmelidir?
Tedavinin en büyük amacı iz oluşmasını önlemektir. Erken dönemde doktor kontrolüne girilirse izlerin oluşması ve aknenin yayılması olasılığı ciddi oranda azaltılmış olur. Bu izler ilerde hoş olmayan bir görüntüye neden olacağı bazen ciddi psikolojik sorunlara neden olacağı için tedavi edilmesi gerekir.

Nasıl tedavi edilir?

Ergenlik çağında oluşan sivilcelere dışardan yapılan tedaviler iyi gelir. Ayrıca verilen antibiyotikler de etkili olur. Antibiyotik tedavisinde amaç iltihaba neden olabilecek bakterilerin sayısını azaltmak ve bunların neden olduğu iltihabı önlemektir. Hormonlardaki değişimden dolayı ergenlikte yağ salgısı arttığı için bu durumu önlemek için hormon tedavisi de uygulanabilir. En etkili ilaç tedavisi yöntemi retinoid denilen A vitamini bileşikleri ile yapılan tedavidir. Vücutta pek çok organa özellikle karaciğere yan etkilerinden dolayı sık olarak kullanılmaktan kaçınılır. Ayrıca hamilerde kullanılması bebekler de ciddi hasarlara neden olduğu için kesinlikle sakıncalıdır. Ayrıca karaciğer ve böbrek yetersizliği olan hastalarda kullanılmaz. Ancak oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Yağ bezlerinin aşırı salgı yapmasını önleyerek bu bezlerde akne için ortam oluşmasını engeller. Tedavide sabırlı olmak gerekir. Genellikle kendiliğinden geçen ve tedavi edilebilen bir cilt problemidir.

 

Yüzde ve Vücütta deri yüzeyine yakın genişlemiş damarların görünür olması anlamına gelir yüzde genelde yatak burun kenarı ve çenede görilmektedir.Vücutta ise kol bacaklarda görülebilir. Nedeni cildin ince ve hassas yapıda olması ve genetik faktürlerdir. Uzun süre güneşe magruz kalmak. Uzun süre kartizam kulanmak. Tedavisi sadece lazer ve cilde uygun anti hassas bazı cilt ürünleri ile mümkündür.

Hassas cilde uygun olan bitkisel yada dermakozmetik ürünlerle tedavi desteklenebilir.