Hizmetlerimiz / Saç Tedavileri

Saç dökülmesinin pek çok sebebi vardır. Günde ortalama 100-150 tel saç dökülmesi normal kabul edilirken daha fazla saç dökülmelerinde gereken takip yapılmalı, problemin tespiti ve tedavisine yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Genel olarak saç dökülmesinin sebepleri, genetik sebepler, çeşitli hastalıklar (androgenik alopesi, troid hastalıkları, yüksek ateş, demir eksikliği, çeşitli enfeksiyon hastalıkları, mantar hastalıkları) , çeşitli ilaçlar (kanser ilaçları, bazı doğum kontrol hapları), stresli yaşam, dengesiz beslenme, uygunsuz saç bakım ve kozmetik ürünlerinin kullanımı olarak sıralanabilir. Saç mezoterapisinde amaç saç dökülmesini durdurmak, mevcut saçın kalitesini arttırmak ve yeni saç çıkışını aktif hale getirmektir. Bu yöntem tüm dünyada saç dökülmesini önlemek için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu tedavi saçlı deriye direk olarak özel iğnelerle, belli aralıklardaki seanslar şeklinde uygulanır. Yaklaşık 10 seans gereklidir. Seanslar haftalık, on beşer günlük ve aylık periyotlarda uygulanır. Mezoterapi yönteminin diğer klasik ilaç tedavilerine göre üstünlüğü ilaçların düşük dozlarda bölgesel kullanılmasıdır. Ayrıca yan etki riski yok denebilecek kadar azdır, etkin ve kalıcı sonuçlar alınmaktadır.

 

PRP Saç Tedavisi
Hücresel bir tedavi şekli olan PRP, kişinin kendi kan hücrelerini kullanmak olgusuyla ilerler. PRP yöntemi denilen uygulamada 8-10 cc arasında kan alınarak, özel kitlerde bu kanlar işleme tabi tutulmaktadır. Santifürden, yani hızlı dönüş işleminden geçirildikten sonra kanın içerisindeki kırmızı hücreler ve beyaz hücreler ayrılıştılmaktadır. Trombosit açısından zenginleştirilmiş kısım elde edilir ve sıvı PRP saç tedavisi için uygun hale getirilmiş olur. Normal kanın içerisinde mililitrede yaklaşık 200.000 adet trombosit bulunurken, PRP karşımı içerisinde bu sayının 3 katından fazla hale gelir. 8-10 cc kan tüpünden ortalama 4 cc PRP sıvısı elde edilmektedir.

Saça Faydaları Nelerdir?
Elde edilen bu sıvı özellikle saç diplerine enjekte edildiğinde, mezoterapiyi alternatif olarak saç dökülmelerinde kullanılmaktadır. Özellikle saç tellerinin inceldiği alanlarda trombositlerin bölgeye sağladıkları keratinosit ve epitelyal büyüme faktörleri doğru sonuçlar vermektedir. PRP saç tedavisi ile zayıflamış saçlar için bölgede saç köklerinin kalınlaşmasını, hacimli hale gelmesini ve köklerin büyümesini sağlamaktadır.


Saç Dökülmesi ve PRP
PRP uygulaması saçların dökülmesi yaşanan alanda keratinositlerin (saçın gövdesinde bulunan saç hücrelerinden) uyarılmasını sağlayarak azaltarak saç yapımını arttırmaktadır. Bu da PRP saç çıkarır mı? sorusunun cevabı olabilmektedir. Özellikle bayanlarda görülen ve çoğunlukla genetik olan, başın tamamında saç seyrekliği ve inceliğinde PRP tedavisi yüz güldürücü sonuçlar vermektedir. Dermakozmetik uzmanlarınca kullanılan en önemli saç tedavileri arasında yer almaktadır. Özetle artık mezoterapinin yerini almıştır diyebiliriz.

Etkisi Ne Kadar Sürer?
Bu işlemin kalıcılığı minimum 12 ay ile 18 ay arasındadır. Özetle PRP'nin kalıcı etkisi bulunmamaktadır. İşlemin ilerleyen zamanlarda bir süre daha tekrarlanması gerekmektedir. Kürler tekrarlandığı sürece PRP'nin faydaları artarak devam eder ve süre uzar.

Yan Etkileri
PRP sıvısını hazırlarken yani kanın içeriğini zenginleştirirken hastaya zarar verebilecek herhangi bir kimyasal kullanılmamaktadır. Dolayısıyla PRP yan etkisi bulunmamaktadır. Enjete edilen hastanın şeker yada tansiyon vb. hastalıkları olmasıda bu durumu değiştirmemektedir.