Lazer Epilasyon Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Lazer Epilasyon Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Lazer epilasyon yaptırmadan önce bilmeniz gerekenler
1- Lazer epilasyon; tıbbi büyük bir tedavi değildir. Operasyona başlamadan önce doğru cihaz ve uzman araştırması kesinlikle yapılmalıdır.

2– Lazer epilasyonda en uygun koşul; vücut ten rengi ve koyu kıldır. Diğer bir tabirle kıl rengi ile ten rengi arasında kontrast olması gereklidir. Koyu ten renklerine uygun lazer tipleri de vardır.

3- Vücuda batan kılların ve kıl dönmelerinin en iyi tedavi yöntemi lazer epilasyondur.

4- Açık renkli olan beyaz,sarı,ince tüylere sahip olan kişilere lazer epilasyon uygulamak doğru değildir, etkili olmayacağı gibi kıllanmada artış gösterebilir.

5- Lazer operasyonu uygulanmadan önce uygulama ve esnasında cilde mutlaka soğutma uygulanmalıdır.

6- Seans sayısı uygulanan bölgeye göre 6- 12 arasında değişir. Erkeklerde testesteron hormonu yüzünden tedavi daha uzun sürebilir.

lazer epilasyon erkeklerde uygulama bölgeleri
7- Kılın döngüsü açısından seans araları 4 haftadan az 8 haftadan çok olmaması gereklidir.

8- Tek bir seans içersinde yüzeyde mevcut tüm kıl kökleri aynı oranda etkilenmez. Etkilenmeyenler vicutta hayla kalabilir, bu tedavide başarısız anlamına gelmez.

9- Seans sonrası bölgede kızarma, kıl köklerinde kabarma, nadiren gerçekleşen su toplanması; cildin hassasiyetine ve rengine bağlı olarak görülebilir. Kabuklanma ve sivilcelenme, su toplanmaları durumunda uzmanın önerisine göre tedavi uygulanması gereklidir.  (Antibiyotikli – besleyici krem)

10- Vücutta Hormonal değişiklikler varsa aynı zamanda doktor kontrolünde hormon tedavisi de uygulanmalıdır.

11- Göz, kaş, burun ve kulak kısmında lazerden çok iğneli epilasyon daha uygundur, özellikle göz bölgesi ve kulak içine lazer uygulaması risklidir.

12- Bronz tene büyük olasılıkla lazer uygulanmaz. Güneş öncesi ve sonrası yapılan uygulama ciltte lekelenmelere sebep olabilir.

13- Tedaviye başlandıktan sonra, kılı kökünden çekme işlemi (ağda-cımbız-epilatör) kesinlikle yapılmamalıdır. Makas ya da jilet kullanımı daha iyi olur.

14- Lazer epilasyon operasyonu yapıldıktan sonra güneşe maruz kalan bölgeler için kesinlikle yüksek faktörlü (30 ve üzeri) güneş koruyucu krem kullanılmalıdır.

15- Menstruasyon dönemin içersinde hassasiyet oranı fazla olacağı için epilasyon büyük ölçüde önerilmez.

16- Solaryum, bronzlaştırıcı kremler, cilt beyazlatma ve derin peeling uygulamaları sırasında lazer  epilasyon yapılmaz.

17- En başarılı sonuçlar veren lazer tedavisinde bile bilimsel olarak tedavi oranı %80 – 90 dir. Özellikle ince tüyler için mucize beklemeyin.