Lazer

Lazer Epilasyon Nedir?

Vücuttaki istenmeyen tüylerden kurtulmanın en etkin ve güvenilir yöntemidir. Lazer epilasyon; kişiye, uygulanan bölgeye ve kıl tipine uygun enerjiyi vererek kılların yok edilmesi yöntemidir. Kıldaki melanin pigmentine duyarlı olan bu ışık cilde zarar vermeden kıl kökünde ısıya dönüşerek kılların zayıflamasına ve yok olmasına neden olur.

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Lazer epilasyon süreci, epilasyon yapılacak olan bölgenin temizlenmesi, bölgedeki uzun olan kılların kısaltılarak epilasyona uygun hâle getirilmesi ve lazer cihazı ile taranması şeklinde üç aşamadan oluşmaktadır. Lazer epilasyona başlamadan önce, epilasyon yapılacak bölgeye özel bir jel sürülür. Daha sonra ten ve kıl rengine göre size en uygun lazer epilasyon cihazı ile epilasyon yapılacak bölge taranır. Bu işlem kıl yoğunluğuna göre birkaç dakika veya birkaç saat sürebilir. Bir seans yaklaşık olarak 15 dakika ile 45 dakika arasında sürmekte ve seans aralıkları 4-8 hafta arasında değişmektedir. Lazer epilasyon uygulaması ciddi bir işlemdir, uzmanlık ve tecrübe gerektirir. Ehil olmayan kişilerin ve denetlenmeyen firmaların yaptığı uygulamalar kalıcı sorunlara yol açabilir. Bu sebeple lazer epilasyon merkezinin doğru seçilmesi son derece önemlidir.

Yazın Lazer Epilasyon Uygulanır Mı?

Lazer epilasyon yapılan bölgenin direk güneş ışınlarından bir süre sakınılması gerekmektedir. Önerilen güneş koruyucuları düzenli kullanıldığı taktirde yazın epilasyon yapılmasında sakınca bulunamamaktadır. Bu koşullar yerine getirildiğinde lazer epilasyonun yaz veya kış aylarında yapılması arasında bir fark bulunmamaktadır, istenmeyen tüylere karşı aynı sonuç alınabilir.

Lazer Epilasyon Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Lazer epilasyona gelmeden bir hafta öncesine kadar kökünden kıl alma (ağda vb.) işlemi yapılmaması gerekir.
 • Lazer epilasyona gelirken aşırı uzamış olan kıllar makas veya jilet yardımıyla kısaltılabilir.
 • Lazer epilasyon öncesi tüyleri sarartma veya boyama gibi işlemlerin yapılmaması gerekir.
 • Lazer epilasyona gelmeden 15 gün öncesine kadar cilde herhangi bir peeling yapılmamalıdır.
 • Lazer epilasyon yapılacak bölge temiz olmalı, epilasyon yapılacak olan bölgede makyaj olmamalıdır. Son 6 ay içerisinde roaccutane kullanılmamış olunması gerekmektedir
   

Lazer Epilasyon Sonrası

 • Lazer epilasyon uygulanan kılların kökleri 3 ile 10 gün içinde uzayarak dökülmeye başlar.
 • Kişinin cilt hassasiyetine göre 1 saat ile birkaç gün arasında kızarıklık oluşabilir.
 • Epilasyondan hemen sonra ılık duş alınabilir. Bir hafta kese, peeling gibi cildi tahriş edecek uygulamalar yapılmamalıdır.
 • Hormonal bozukluğu olan kişilerde seans sayıları daha az veya daha fazla olabilmektedir.
 • Her seans sonrası kıl yoğunluğu % 15-20 arasında azalacaktır.
 • Epilasyon uygulandıktan sonra 3 gün yoğun güneş ışığından korunulmalıdır. Güneşe çıkmak gerekiyorsa koruma faktörlü kremler kullanılmalıdır.

Son yıllarda kalıcı kılsızlık amacıyla teknolojinin gelişmesine bağlı olarak, lazer epilasyon sistemi daha ön plana çıkmıştır; fakat kalın siyah kıllarda lazer epilasyon son derece başarılı iken ince, sarı tüyler kızıl veya beyaz kıllar lazer yöntemi ile ortadan kaldırılamaz.

Lazer sisteminde çalışma kılın rengi ve kalınlığı ile direk bağlantılıdır. Başarılı lazer epilasyon tedavilerinden sonra özellikle yüz bölgesinde hastanın isteği doğrultusunda daha açık renkli artık tüy yapısını almış kıllarda, koltuk altında veya göbek çevresinde cansız ve renksiz görünümdeki ince tüylerde iğneli epilasyon yöntemi kullanılır.